Two-chamber; compact, practical, functional; baking surface made of fire-resistant stone, which is ideal for pizzas, other bakery products and culinary products (semi-finished products); can be placed on top of each other up to 2 units without the need for joining; capacity 2xØ250mm or 1xØ450mm; internal dimensions of the chamber 500x500x130mm; external dimensions 750x670x570mm; power of the upper heating elements of one chamber 1.80kW; power of the lower heating elements of one chamber 1.80kW; total power 7.20kW 230V 1N 50Hz; weight 62kg; manufacturer PizzaGroup Srl, Italy
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| energy type | electricity |
| purpose | pizza oven |
| series | Compact |
| capacity | 2xØ250 mm or 1xØ450 mm |
| doors with glass | yes |
| power | 7.20kW 230V 1N 50Hz |
| external dimensions | 750x670x570 mm |
| management | mechanical |
| internal dimensions | 500x500x130 mm |
| manufacturer | Pizza Group Srl |
| camera lighting | yes |
| number of baking chambers | 2 |
| cooking surface | refractory stone |
| weight | 62 kg |