Two chambers; fireproof baking surface; steel heating elements; stainless steel front panel and door; door with glass; mechanical thermometer, mechanical thermostatic switches in each chamber, chamber lighting; thermal insulation; for an additional fee, the baking chamber is made of fireproof stone on four sides; capacity 9xØ300/340mm; chamber internal dimensions 1050x1050x150mm; external dimensions 1340x1270x680mm; power of the upper heating elements of one chamber 7.50kW; power of the lower heating elements of one chamber 5.40kW; total power 25.80kW 400V 3N 50Hz; weight 235kg; manufacturer PizzaGroup Srl, Italy
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| energy type | electricity |
| purpose | pizza oven |
| series | Entry Max |
| capacity | 18xØ340 mm |
| doors with glass | yes |
| power | 25.8kW 400V 3N 50Hz |
| external dimensions | 1340x1270x680mm |
| management | mechanical |
| internal dimensions | 1050x1050x150mm |
| manufacturer | Pizza Group Srl |
| camera lighting | yes |
| number of baking chambers | 2 |
| cooking surface | refractory stone |
| weight | 235 kg |