Single chamber; fireproof baking surface; steel heating elements; stainless steel front panel and door; door with glass; mechanical thermometer, mechanical thermostatic switches in each chamber, chamber lighting; thermal insulation; for an additional fee, the baking chamber is made of fireproof stone on four sides; capacity 6xØ300/340mm; chamber internal dimensions 700x1050x150mm; external dimensions 990x1270x380mm; power of the upper heating elements of one chamber 3.65kW; power of the lower heating elements of one chamber 3.65kW; total power 7.30kW 400V 3N 50Hz; weight 97kg; manufacturer PizzaGroup Srl, Italy
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| energy type | electricity |
| purpose | pizza oven |
| series | Entry Max |
| capacity | 6xØ340 mm |
| doors with glass | yes |
| power | 7.3kW 400V 3N 50Hz |
| external dimensions | 990x1270x380mm |
| management | mechanical |
| internal dimensions | 700x1050x150mm |
| manufacturer | Pizza Group Srl |
| camera lighting | yes |
| number of baking chambers | 1 |
| cooking surface | refractory stone |
| weight | 97 kg |