Single chamber; combines high performance and reliability with innovative design; digital control; programmable; electronic controller; programmable start, end of cooking and two operating modes (continuous/P2 and intermittent/P1); top heating surface with refractory stone and bottom heating with "ActiveStone®"; double lighting; maximum operating temperature 450°C; capacity 6xØ300/340mm; internal dimensions of the chamber 700x1050x150mm; external dimensions 1100x1350x400mm; power of the upper heating elements of one chamber 7.50kW; power of the lower heating elements of one chamber 3.48kW; total power 10.98kW 400V 3N 50Hz; weight 159kg; manufacturer PizzaGroup Srl, Italy
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| energy type | electricity |
| purpose | pizza oven |
| series | Professional |
| capacity | 6xØ340 mm |
| doors with glass | yes |
| power | 10.98kW 400V 3N 50Hz |
| external dimensions | 1100x1350x400mm |
| management | digital |
| internal dimensions | 700x1050x150mm |
| manufacturer | Pizza Group Srl |
| camera lighting | yes |
| number of baking chambers | 1 |
| cooking surface | ACTIVESTONE® |
| weight | 159 kg |