Single chambers; Pyralis combines high performance and reliability with an innovative design; low operating costs; mechanical control; temperature thermostats installed at the top and bottom of the chamber; mechanical temperature display; front panel made of stainless steel, body made of polymer metal; steel door with glass; handle for opening or closing the steam outlet; upper heating elements arranged in a stepped manner to compensate for heat loss when the door of the baking chamber is opened and lower heating with "ActiveStone®"; double lighting; maximum operating temperature 450°C; capacity 9xØ300/340mm; chamber internal dimensions 1050x1050x150mm; external dimensions 1440x1360x400mm; power of upper heating elements of one chamber 8.10kW; power of lower heating elements of one chamber 5.20kW; total power 13.30kW 400V 3N 50Hz; weight 159kg; manufacturer PizzaGroup Srl, Italy
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| energy type | electricity |
| purpose | pizza oven |
| series | Pyralus |
| capacity | 9xØ340 mm |
| doors with glass | yes |
| power | 13.30kW 400V 3N 50Hz |
| external dimensions | 1440x1360x400mm |
| management | mechanical |
| internal dimensions | 1050x1050x150mm |
| manufacturer | Pizza Group Srl |
| camera lighting | yes |
| number of baking chambers | 1 |
| cooking surface | ACTIVESTONE® |
| weight | 159 kg |