Designed for baking pizza and bread; two-chamber; chamber made of aluminum sheet; mechanical control; chamber lighting; analog thermostat; double steam boiler; capacity of one chamber 4xØ330mm; internal dimensions of one chamber 700x660x200mm; external dimensions 1000x970x750mm; power of upper heating elements 2.8kW; power of lower heating elements 2.8kW; total power 13.2kW 400V 3N 50Hz; weight 145kg; manufacturer Pizza Group Srl, Italy
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| energy type | electricity |
| purpose | pizza oven |
| capacity | 8xØ330 mm |
| doors with glass | yes |
| power | 13.2kW 400V 3N 50Hz |
| external dimensions | 1000x970x750mm |
| management | mechanical |
| internal dimensions | 700x660x200 mm |
| manufacturer | Pizza Group Srl |
| irrigation | yes |
| camera lighting | yes |
| number of baking chambers | 2 |
| weight | 145 kg |