Tefcold Pizza Counter GN1/1
Item code: PT920
- Stainless steel
- Granite worktop
- Cooling well for GN1/6 pans
- Automatic defrost
- Doors
- Adjustable feet
- Fan assisted cooling
Have questions about this product?
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| Measures and Content | |
|---|---|
| Temperature Range | +2 to +10 °C |
| Climate Class | 4 |
| Gross / Net Weight | 113 / 103 kg |
| Gross / Net Volume | 260 / 225 l |
| Design and Material | |
| Feet / Legs | 4 adjustable feet |
| Exterior Finish | SS304 |
| Interior Finish | SS304 |
| Door No & Type | 2 hinged solid doors |
| Shelves No & Type | 2 wire shelves white |
| Shelf Color | White |
| Shelf Dimensions | GN1/1 |
| Cooling and Functions | |
| Type of Controller | Electronic |
| Type of Cooling | Fan assisted |
| Type of Defrost | Automatic |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Charge | 68 g |
| Thermometer | Yes |
| Power and Consumption | |
| Energy Consumption | 2.2 kWh/24h |
| Annual Energy Cons. | 803 kWh/year |
| Input Power | 155 W |
| Voltage / Frequency | 220-240/50 V/Hz |
| Noise Level | 42 dB(A) |
| Dimensions | |
| Internal Dimension (WxDxH) | 830 x 515 x 526 mm |
| External Dimension (WxDxH) | 900 x 700 x 1100 mm |
| Packed Dimension (WxDxH) | 980 x 770 x 1250 mm |
| 40ft Container Load | 72 pcs |
| GTIN / EAN | 5708181355715 |
Similar products