Tefcold Saladette Counter GN1/1
Item code: SA914
- Stainless steel
- Automatic defrost
- Drawer(s)
- Adjustable feet
- Fan assisted cooling
Have questions about this product?
Send us an inquiry and we'll get back to you with an offer!
| Measures and Content | |
|---|---|
| Temperature Range | +2 to +10 °C |
| Climate Class | 4 |
| Gross / Net Weight | 80 / 70 kg |
| Gross / Net Volume | 260 / 230 l |
| Design and Material | |
| Feet / Legs | 4 adjustable feet |
| Exterior Finish | SS304 |
| Interior Finish | SS304 |
| Door No & Type | |
| Shelves No & Type | - |
| Shelf Color | - |
| Shelf Dimensions | - |
| Drawers | 4 GN1/1 drawers pcs |
| Cooling and Functions | |
| Type of Controller | Electronic |
| Type of Cooling | Fan assisted |
| Type of Defrost | Automatic |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Charge | 68 g |
| Thermometer | Yes |
| Power and Consumption | |
| Energy Class | C |
| Energy Consumption | 2.85 kWh/24h |
| Annual Energy Cons. | 1040 kWh/year |
| Input Power | 155 W |
| Voltage / Frequency | 220-240/50 V/Hz |
| Noise Level | 42 dB(A) |
| Dimensions | |
| Internal Dimension (WxDxH) | 830 x 515 x 500 mm |
| External Dimension (WxDxH) | 900 x 700 x 877 mm |
| Packed Dimension (WxDxH) | 980 x 770 x 1040 mm |
| 40ft Container Load | 72 pcs |
| GTIN / EAN | 5708181355708 |
Similar products